17 września 2010
Lekarz dentysta a jego pacjent
Lekarz dentysta czyli stomatolog oraz inni lekarze jak każdy człowiek, popełniają jakiś błędy. Niektórzy rzadziej popełniają, niektórym zdarza się to ciągle. Sztuka lekarska polega na tym, żeby leczyć i wyleczyć. Dentysta raczej nie będzie prowadzić nas w chorobie, on ją uleczy tak, aby ból już nam nie dokuczał.
Gabinet stomatologiczny przyjmując swoich pacjentów musi liczyć się z błędem w sztuce lekarskiej swoich lekarzy wiedząc, że pacjenci w dzisiejszych czasach są bardziej świadomi swoich praw i bardziej roszczeniowi. To dobrze i źle, ponieważ czasami typowy ból po znieczuleniu może narobić wiele stresu, jaki ponosi dentysta i gabinet stomatologiczny.
Za błąd w sztuce lekarskiej, jaki popełnić może lekarz dentysta uważa się:
Błędy diagnostyczne czyli nieprawidłowe postawienie diagnozy chorego. Często wynika ona z niewiedzy lekarza na dany temat. Lekarz dentysta odpowiada za nie jedynie wtedy, gdy nie zrobił wszystkiego, co w jego mocy, aby taką diagnozę wystawić. Często wystarczy odesłać pacjenta do innego lekarza, aby tamten potwierdzić np. obawy.
Gdy warunki lekarza nie pozwalają na zdiagnozowanie i nie robi on nic w tym celu ponosi przeważnie odpowiedzialność karną za to i przeważnie nakłada się na niego bardzo duże odszkodowania.
Najczęściej spotykane błędy diagnostyczne:
1. pominięcie istotnych pytań
2. niewykonanie badań potwierdzających diagnozę
3. za mało informacji opowiadających się za daną diagnozą
4. brak weryfikacji wyników badań, jeśli takowe były
Błąd rokowania o stanie zdrowia – możliwy jest brak wpływu na proces terapii, zarówno w razie podjęcia, jak i niepodjęcia leczenia. Jednak połączenie go z błędem diagnostycznym może doprowadzić do pojawienia się komplikacji i powstania poważnych uszczerbków na zdrowiu
Błąd terapeutyczny – zaczyna się od wadliwego rozpoznania i jest to nic innego jak błędne leczenie.
Często spotykane jest również zaniedbanie ze strony lekarzy. Poszkodowany ma prawo dochodzić swoich praw, ma też prawo do ubiegania się o zwrot kosztów leczenia. Pieniądze takie powinny pokryć wydatki związane ze szkodą na rzecz chorego. W takie wydatki wchodzą opatrunki, droższe jedzenie, wywołanie rozstroju zdrowia, rehabilitacja, utracona praca jak i odszkodowanie (dodatkowe) za poniesione straty moralne czyli zadośćuczynienie finansowe za doznaną szkodę.
Odpowiednie artykuły prawne:
• §1. Roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym ulega przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jednakże termin ten nie może być dłuższy niż dziesięć lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę
• § 2. Jeżeli szkoda wynikła ze zbrodni lub występku, roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z upływem lat dwudziestu od dnia popełnienia przestępstwa bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.
• § 3. W razie wyrządzenia szkody na osobie, przedawnienie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.(Kodeks Cywilny, art. 442). Roszczenie przedawnia się z upływem 10 lat od dnia w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę.
Zobacz również:
pogotowie stomatologiczne gdańsk
dentysta dzieci gdańsk
wybielanie zębów gdańsk
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
mi lekarka zatruła zęba i nie wiem co dalej z nim robić?
OdpowiedzUsuńidź do dentysty!
OdpowiedzUsuń