8 października 2010
Protetyka stomatologiczna. Im wcześniej tym lepiej!
Jednym z najbardziej nam znanych wysoko specjalistycznym, działem stomatologii jest protetyka stomatologiczna. Zajmuje się ona leczeniem, zabiegami i rehabilitacji uszkodzeń w obrębie narządu żucia, które wynikają z braku zębów, braku okolicznych tkanek miękkich i twardych, oraz zapobieganie powstawaniu tych uszkodzeń. Utrata uzębienia nie uzupełniona protezami prowadzi do nieodwracalnych uszkodzeń układu stomatologicznego dlatego protetyka stomatologiczna jest taką istotną dziedziną stomatologii. W dodatku brak jakikolwiek działań protetycznych prowadzi również do obejmującego wnętrze jamy ustnej oraz stawy skroniowo–żuchwowe, kości szczęk i nerwy totalnej dysfunkcji. Dysfunkcja jednego z elementów tego układu prowadzić może do naruszenia struktury lub innej składowej. Dlatego tak ważne jest, aby z ubytkami jak najszybciej iść do protetyka.
Protezowanie, inaczej zakładanie protezy jest metodą usuwania luk w uzębieniu oraz przywracania funkcji aparatu żującego. Stosowanie protez dentystycznych było znane już w starożytności. Pierwsze wzmianki o wykonywaniu i zakładaniu protez pochodzą z jedenastego wieku przed naszą Erą, z kraju Etrusków. Były to złote zęby, utrzymywane w ustach na specjalnych klamrach. Teraz również stosujemy ich metody, ale jak się Państwo domyślają, dziś jest to dużo bardziej rozwinięte.
Obecnie protetyk dysponuje wieloma systemami wypełniającymi braki uzębienia, a sama protetyka należy do najbardziej rozwijającej się dziedziny stomatologii – dzięki zastosowaniu nowych technologii i materiałów oraz postępowi nauki.
Nawet najlepszy protetyk nie zdziała wiele, jeśli nie będzie współpracował z samym pacjentem i technikiem dentystycznym. Pacjent i jego świadomość, a także szybkość działań są niezbędne do prawidłowego leczenia. Im wcześniej wybierzemy się do protetyka, koszty nie będą tak wielkie, za zaledwie sama proteza nie kosztuje tak dużo jak np. implant, na jakim ewentualnie trzeba by oprzeć protezę. Już nie muszę wspominać, że każdy pacjent, który dziś ma protezę czuł przez parę dni duży dyskomfort w mówieniu, czasami wyglądzie.
Jedną z głównych przyczyn, dla których pacjenci odwlekają w czasie wizytę u protetyką jest strach przed dentystą. To każdy wie i każdy dentysta miał pacjentów, którzy nie wyglądali na bojących się, zaś po przekroczeniu progu, nawet tym największym "miękną nogi". Dobry protetyk, zanim uzupełni luki w uzębieniu, najpierw pomoże oswoić i pokonać lęk w pacjencie. To jak najbardziej normalne i nikt nie powinien się stresować przed wizytą i protetyka!
Zadowolony pacjent i pięknie wykonany nowy uśmiech to wizytówka lekarza!
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Administrator nie odpowiada za treść komentarzy. Zapraszam do komentowania i niemarudzenia.