Dentaurus Stomatologia Gdańsk
adres: ul. Opolska 5
tel: (58) 556-38-16
e-mail: rejestracja@dentaurus.pl
Godziny otwarcia:
pon - pt: 8:00 - 20:00
sob: 9:00 - 15:00
Wyświetl większą mapę
Oferta Dentaurus Gdańsk (mat. pobrane ze strony)
Zakres usług w klinikach Dentaurus jest bardzo szeroki. Do podstawowych należą: wybielanie zębów, implanty, ortodoncja, endodoncja - leczenie kanałowe, scaling, profilaktyka, protetyka.
Implanty
Najnowocześniejszym osiągnięciem współczesnej stomatologii sa implanty dentystyczne. Technologia ta wykorzystywana jest u pacjentów, którzy utracili zęby i chcieliby ponownie móc cieszyć się pięknym uśmiechem. Coraz liczniejsze grono pacjentów rezygnuje w tej sytuacji z niekomfortowych protez ruchomych na rzecz implantów. Należy tutaj dodać, iż w odróżnieniu od mostów protetycznych, nie pociągają one z kolei za sobą konieczności szlifowania zębów własnych pacjenta. Standardowa procedura implantacji polega na wkręceniu implantu w miejsce utraconych zębów.
Po około 3 miesiącach można na implancie wykonać specjalna koronę tak, że efekt finalny przypomina do złudzenia ząb własny. W niektórych przypadkach (pod warunkiem, że uzyska się odpowiednio dobrą stabilizację pierwotną implantu), można nawet wykonać koronę tymczasową bezpośrednio po wszczepieniu implantu. Wybór metody postępowania należy oczywiście do lekarza. Kluczowym problemem w implantologii jest brak dostatecznej ilości kości do wszczepienia implantu. Zjawisko zaniku kości jest naturalną konsekwencją procesu starzenia się organizmu, może pojawić się w przebiegu wielu schorzeń (np. paradontoza, osteoporoza, schorzenia metaboliczne ), występuje również zawsze po usunięciu zęba. Jest więc szczególnie istotne by planując usunięcie zęba rozważyć natychmiastową implantację, może się bowiem okazać, że decydując się na implant za kilka lat będziemy mieli problem z niedostateczną ilością kości. Stwierdzono, że już w pierwszym roku po usunięciu zęba, zanik kości może wynosić nawet 40 % ! W przypadku, gdy już doszło do zaniku kości, można wykonać dodatkowe zabiegi mające na celu, zwiększenie objętości kości. Zabiegi takie to sinus lift (podniesienie zatoki szczękowej), przeszczepy kości i tkanek miękkich, poszerzenie wyrostka zębodołowego i inne. Dzięki tym zabiegom można przeprowadzić zabieg implantacji nawet w najtrudniejszych przypadkach. Zawsze warto jednak myśleć o wszczepieniu implantu jak najwcześniej, nie czekając na postępujący zanik kości. Wówczas leczenie jest prostsze, a co za tym idzie dużo tańsze. W centrum stomatologii Gdańsk dentaurus stosujemy różne systemy implantologiczne np. implanty Xive i Ankylos firmy Dentsply Friadent czy Q implanty firmy Trinnon. Wybór systemu odbywa się w oparciu o konkretne warunki kostne, jak też oczekiwania pacjenta. Posiadanie kilku systemów implantologicznych pozwala na dopasowanie rozmiarów wszczepów do konkretnych warunków kostnych, a co za tym idzie daje większe możliwości implantacji szczególnie w trudnych warunkach.
Protetyka
Współczesna stomatologia daje wiele możliwości w zakresie poprawy kosmetyki istniejących zębów, jak również odbudowy zębów utraconych. W tym pierwszym przypadku stosujemy licówki zębowe, bądź przy bardziej zniszczonych zębach korony protetyczne. Te ostatnie wykonane są ze specjalnej porcelany protetycznej napalonej na stopie chromokobaltowym lub stopie złota. Ze względu na to, iż złoto jest hipoalergiczne, biozgodne oraz działa bakteriostatycznie, jest szczególnie cenione przez dentystów na całym świecie. W przypadku podwyższonych wymagań kosmetycznych, szczególnie w odcinku przednim stosujemy również korony pełnoceramiczne w technologii CERCON, tj. bez podbudowy metalowej.
Korony takie zapewniają pełną przezierność, a dzięki nadaniu przez technika indywidualnych cech charakterystycznych dla każdego pacjenta, są nie do odróżnienia od zębów naturalnych. Najwyższej jakości ceramika dentystyczna daje efekt zdrowych i pięknych zębów. Brak metalu powoduje również piękny i naturalny wygląd dziąseł. Dodatkowo są one skanowane i frezowane komputerowo, co z kolei daje perfekcyjne spasowanie pracy, niedostępne w przypadku tradycyjnych koron. Prace wykonywane w technologii CERCON są najwyższym osiągnięciem protetyki stomatologicznej ! Czasami zachodzi potrzeba by uzupełnić utracone zęby i wówczas w zależności od warunków stosujemy różnorodne rozwiązania od mostów protetycznych, po odbudowy na wszczepionych wcześniej implantach. W przypadku mostów, zęby sąsiadujące z luka należy odpowiednio oszlifować, tak by na uzyskane w ten sposób filary móc zacementować przygotowaną przez technika pracę. Zdarza się, że wraz z pacjentem decydujemy się na wykonanie pracy protetycznej ruchomej. Dysponujemy wieloma rozwiązaniami, od prac kombinowanych, protez szkieletowych, poprzez protezy nylonowe, na protezach akrylowych skończywszy. Decyzje dotyczącą opcji leczenia podejmujemy zawsze wspólnie z pacjentem, w oparciu o oczekiwania i możliwości pacjenta.
Ortodoncja
Ortodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem wad zgryzu. Obecnie dzięki zastosowaniu aparatów stałych czas leczenia znacznie się skrócił, przeciętnie wynosi on od 1,5 roku do 2 lat. Również skuteczność leczenia jest znacznie wyższa niż w przypadku konwencjonalnej terapii. Dodatkowo dzięki zastosowaniu przeźroczystych zamków, aparaty stałe mogą być praktycznie niezauważalne!
Dentaurus Gdańsk obserwujemy również wzrost zainteresowania leczeniem z użyciem zamków samoligaturujących. Są one zdecydowanie mniej widoczne od tradycyjnych, pozwalając jednocześnie na skrócenie okresu leczenia, a także zmniejszenie ilości wizyt kontrolnych. Co ciekawe, nie ma górnej granicy wieku w jakim można założyć aparat. Zależy to jedynie od dobrej woli i cierpliwości pacjenta.
Wybielanie zębów
Procedurę tą stosujemy w przypadku, gdy pacjent odczuwa dyskomfort z powodu zbyt ciemnych czy wręcz żółtych zębów. Istnieją różne metody wybielania od metody płytkowej począwszy, na wybielaniu specjalną lampą skończywszy. Najczęściej stosujemy lampę do wybielania zębów systemem Beyond w połączeniu z oryginalnymi preparatami tego systemu. Wyboru metody dokonuje zawsze lekarz uwzględniając potrzeby i oczekiwania pacjenta.
W trakcie procesu wybielania zębów zaleca się unikania pokarmów i płynów przebarwiających np. kawy, czerwonego wina, buraczków itd. Efekt wybielenia jest długotrwały, przy czym potrzeba ok. 2 tyg na ustabilizowanie się właściwego koloru. Wybielanie zębów poprzedza często leczenie zachowawcze czy leczenie protetyczne mające na celu poprawę kosmetyki w odcinku przednim. Chodzi o to by uzyskać nowy, jaśniejszy kolor uzębienia, a następnie dobrać do niego kolor koron czy też licówek porcelanowych. Wybielanie zębów należy do tych procedur, które wydatnie poprawiają jakość życia i zadowolenie z naszego wyglądu.
Endodoncja - leczenie kanałowe
We współczesnej stomatologii leczenie kanałowe stało się jedną z najczęściej wykonywanych procedur. Wiele spośród zębów, które do niedawna zakwalifikowałoby do ekstrakcji, dziś z powodzeniem potrafimy leczyć. Leczenie kanałowe stosuje się często w przypadku zębów zniszczonych od próchnicy, złamanych czy jako przygotowanie do leczenia protetycznego. Zdarza się, że ratuje się tkwiące w dziąśle korzenie, które po przeleczeniu kanałowym i odbudowie protetycznej służą pacjentowi jeszcze długie lata. Pamiętajmy, że najlepszym i najtańszym implantem jest zawsze własny korzeń!
Również w przypadku bólu zęba obecnie leczeniem z wyboru jest leczenie kanałowe. Aby prawidłowo wyleczyć kanały, należy osunąć z systemu kanałów korzeniowych zapalną miazgę lub masy zgorzelinowe, następnie je wysterylizować i szczelne wypełnić biozgodnym materiałem. Ważne jest przy tym, aby udrożnić kanały do końca, tak aby usunąć wszystkie resztki organiczne. W przeciwnym razie z dużym prawdopodobieństwem można założyć nawrót dolegliwości bólowych. Właściwie udrożniony, poszerzony, a następnie szczelnie wypełniony kanał korzeniowy to gwarancja, że ząb będzie służył nam jeszcze długie lata. Unikamy wówczas nie tylko dyskomfortu, ale również dodatkowych kosztów związanych z bardziej zaawansowanymi procedurami. Ze względu na to, iż zęby po leczeniu kanałowym są bardziej podatne na złamania, często wzmacniamy je za pomocą włókien szklanych lub wkładów koronowo-korzeniowych. Na tak przygotowany ząb może być zastosowana np. korona protetyczna. Zapewnia to wygląd i wytrzymałość własnego zęba!
Profilaktyka Stomatologiczna
Nowoczesna medycyna przywiązuje olbrzymią wagę do możliwie szybkiego diagnozowania wszelkich stanów chorobowych. Stąd tak istotny jest aktywny udział pacjenta w całym procesie leczenia. Z tego również powodu stawiamy na edukację pacjentów tak, by mogli oni sami wyłowić niepokojące objawy i możliwie szybko zgłosić się po poradę i ewentualne leczenie. Nasi pacjenci wiedzą, iż żadne patologie nie powinny być bagatelizowane, a strategia czekania prowadzi nieuchronnie do rozwoju choroby, a w efekcie bólu zęba i pogorszenia rokowania. Pociąga to za sobą bardziej skomplikowane, a co za tym idzie droższe procedury.
I tak przykładowo, nawet najmniejszy ubytek pozostawiony bez leczenia, może doprowadzić do stanu zapalnego miazgi. W efekcie prowadzi to do leczenia kanałowego. Z kolei zaniechanie tej procedury prowadzi do bólu, dyskomfortu, a w skrajnym przypadku nawet do utraty zęba. Dlatego tak duża wagę przywiązujemy do przeglądów uzębienia, które powinny być wykonywane co pół roku. Takie postępowanie pozwala na wyłapanie problemu we wczesnym etapie oraz na szybkie wdrożenie pomocy podczas krótkiej i bezbolesnej wizyty. Właśnie dlatego nowoczesna stomatologia potrafi być naprawdę przyjemna i bezstresowa!
Stomatologia zachowawcza
Stomatologia zachowawcza oferuje szereg procedur mających na celu uzupełnienie utraconych tkanek zęba. Zazwyczaj defekt ten następuje wskutek destrukcyjnego działania próchnicy. Istotą tego procesu jest postępująca demineralizacja i ubytek tkanek, spowodowany działaniem bakterii próchnicotwórczych. Stąd tak istotnym jest zachowanie przez pacjenta odpowiedniej higieny. Mycie zębów po każdym posiłku, używanie nici dentystycznych oraz płynów do płukania jamy ustnej powoduje usuwanie płytki nazębnej, w której bytują wspomniane bakterie.
Nie zawsze jednak środki te są wystarczające, a bakterie namnażając się uszkadzają ząb tworząc ubytek próchnicowy. W takim przypadku należy zwrócić się po pomoc do lekarza stomatologa. Istotą leczenia zachowawczego jest usunięcie zmienionych chorobowo struktur, aż do granicy zdrowej tkanki, a następnie ich odbudowa. Prawidłowo założone wypełnienie powinno być szczelne, gładkie, dobrze przylegać do zęba, a swym kolorem i wyglądem jak najwierniej upodabniać się do naturalnego uzębienia. Dentysta powinien również dopasować wypełnienie do panujących w ustach pacjenta warunków zgryzowych. Dzięki współczesnym technologiom stomatolog ma możliwość odbudowy, przypominającej do złudzenia zęby własne pacjenta ! Dodatkowo dzięki wczesnemu zdiagnozowaniu i usunięciu zmienionych próchnicowo tkanek, unikamy powikłań w postaci bólu zęba czy dyskomfortu w jamie ustnej. Pozwala to nam zdecydowanie dłużej cieszyć się własnym uśmiechem.
Usuwanie kamienia nazębnego
Systematyczne usuwanie kamienia i osadu nazębnego jest jedną z podstawowych procedur stomatologicznych. Złogi kamienia nazębnego pokrywające powierzchnie zębowe to nic innego, jak skupiska bakterii, które swoimi toksynami uszkadzają przyzębie i kość. Jest to jedna z przyczyn powstawania paradontozy. Kamień nazębny jest też często przyczyną przykrego zapachu z ust.
Najczęstszą lokalizacją ww. złogów są powierzchnie językowe siekaczy dolnych, stąd często pacjenci są w stanie sami zauważyć narastanie problemu. Każda dorosła osoba powinna usuwać kamień nazębny co pół roku, co jest szczególnie istotne w kontekście profilaktyki chorób przyzębia.
Trafiłam jak pani w recepcji miała zły dzień...
OdpowiedzUsuńto musial byc wyjatkowo nietypowy dzien. bylam w klinice wielokrotnie i w rejestracji zawsze spotykałam sie z zyczliwą i miła obslugą :)
UsuńKlinika dentystyczna jak z bajki - www.centrum-stomatologii.pl. Specjalista, który pomógł mi już wiele razy.
OdpowiedzUsuńPolecam gabinet dentystyczny www.centrum-stomatologii.pl. Naprawdę warto!
OdpowiedzUsuńWarto chodzić regularnie do dentysty i kontrolować stan uzębienia.
OdpowiedzUsuń