24 listopada 2011

Brzydki zapach z ust przyczyny jak leczyć

dentysta gdańsk

Moja siostra, która obecnie jest w ciąży bardzo zwraca uwagę na zapachy. Właściwie zawsze zwracała uwagę na zapachy, chociażby z ust, ale w ciąży wyjątkowo. Każdy pachnie inaczej, a najbardziej podobało mi się określenie "śmierdzi Ci z buzi jak w stajni". To dobrze czy źle ?

Warto nauczyć się dwóch ważnych i trochę zaawansowanych określeń brzydkiego zapachu: Halitoliza, czyli zwykły "brzydki zapach z ust"
i fetor ex ore (z języka łacińskiego) znaczący "cuchnący oddech".

Czym spowodowany jest brzydki zapach z ust?
Przyczyny mogą być ogólnie rzecz biorąc dwie: zła higiena jamy ustnej i zachwianie pracy narządów wewnętrznych. Najczęściej jest to ten pierwszy, bo jak wiemy strasznie dużo osób nie dba o zęby tak jak się powinno dbać. Przyczyny brzydkiego zapachu z ust powinien znać każdy, bo jest wiele sytuacji, gdzie nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo odpychamy innych ludzi od siebie.
Głównymi przyczynami zapachu z ust są:

1. Brak higieny jamy ustnej

Dbanie o higienę ważne jest jeśli boimy się dentysty. Przynajmniej dwa razy dziennie warto te zęby umyć. Wieczorem polecam mycie zębów plus nitkowanie. Podczas używania nitki dentystycznej, możemy wyciągnąć wiele rzeczy, o jakich nie zdajemy sobie sprawy, że tam są. Są, są i zawsze będą. Niestety zęby są dosyć ciasne, a włókna od mięsa czy kawałki warzyw kochają wyszukiwać takie miejsc, gdzie później nieusunięte wegetują sobie. Co się z nimi dzieje? Zaczynają się rozkładać. Bardzo dobrze pomaga im w tym ślina, która jest dosyć lepka. Bakterie, które powstają, niszczą tkankę zęba, wchodzą głębiej i zaczynają go rozkładać. Nie brzmi to dobrze, ale próbuję pokazać Państwu, że higiena jest potwornie ważna!

No dobra, zapach jaki powstaje podczas rozkładu jedzenia i później zębów jest tak obrzydliwy, że odstraszy wszystkich ludzi wokół i nie będziemy mieli znajomych. Ktoś, kto będzie z nami rozmawiał zacznie się krzywić i zamiast słuchać, będzie z przyzwoitości kombinował jak uniknąć tego smrodu od mówcy. To jest na tyle odrażające, że do tej pory nie mam ochoty iść na piwo z kolegą, który jest miły, ale co z tego jeśli mam czuć go dokładniej?
Dla osób niemyjących zębów polecam przynajmniej mycie raz dziennie zębów wieczorem plus nitkowanie i po śniadaniu żucie gumy, co nam obniży Ph i zdrapie pozostałości na zębach. Każdy krok  kierunku higieny uczy nas dobrych odruchów i może później w końcu dojdziemy do wniosku, że warto te zęby myć dwa razy dziennie.

No dobra, ale co się dzieje jeśli dbamy o tą higienę, czasami nawet przesadnie, a tu nadal śmierdzi?

2. Zapach z ust na tle chorobowym

Brzmi już poważniej, może być poważniejsze, ale niekoniecznie. Co dzieje się następnego dnia po kacu? Niektórym z buzi jedzie kupą, niektórym ziemią, czasami zgniłym jajkiem i jeszcze wiele innych różnych zapachów. Odpowiednia dieta, ale tu uwaga: wegetarianom specyficznie pachnie z buzi i choć nie jest to przeszkadzający zapach, jest normalny. Moja ciocia całe życie piła tylko herbatę, a jeśli alkohol to wódka. Uwielbiałam jej słodki zapach z ust, pachniała herbatą! Zapach nie tylko z ust, ale ze środka najczęściej spowodowany jest inną niż "normalna" dieta lub chorobą. W przypadku innej diety, nie jest to raczej fetor.

Czy zauważyliście, że jeśli ktoś jest głodny to też ma specyficzny zapach? Potrafię wyczuć zapach głodu i zawsze trafiam w 10! No, nie zawsze mogę komuś coś dać do jedzenia, ale to inna sprawa :)
Odpowiednia dieta to nie tylko jedzenie samych warzyw gotowanych na parze, trzeba jeść rozsądnie i z głową. Każdego po trochu.

Odpowiednia dieta to nie wszystko, zapach z ust oraz zapach potu może być skutkiem jakiejś choroby lub niewydolności któregoś z organów. Dobry lekarz zainteresuje się zapachem pacjenta, a nie będzie tylko patrzył z odległości 3 metrów na buty i wyceniał wizytę. W przypadku zgorzeli miazgi stomatolog wącha sączki (malutkie chłonące patyczki), aby sprawdzić jak bardzo rozwinęło się zapalenie.

Poniżej przedstawię najbardziej charakterystyczne zapachy z ust, które powinny nas zaniepokoić:
- zapach acetonu z ust kojarzący się z zapachem kwaśnych jabłek może wskazywać na cukrzycę. Jeżeli dodatkowo zauważymy nadmierne zmęczenie, warto udać się na badanie poziomu cukru we krwi
- zapach zgniłego jedzenia z ust. Towarzyszy mu zgaga, niektórzy uważają, że śmierdzi jak kupa, zgniłymi jajkami czy ziemią. To jest najbardziej nieprzyjemny zapach, bardzo skutecznie odpychający. Powodem tego zapachu jest refluks, czyli niezamykanie się "klapy żołądkowej". Wtedy jedzenie cofa się z żołądka do przełyku. Nieleczone powoduje wrzody żołądka. Koniecznie trzeba iść do lekarza!
- zapach amoniaku z ust może, a raczej na pewno jest efektem problemów z nerkami. Niestety dodatkowymi dolegliwościami jest niesmak w ustach, bóle głowy, bóle brzucha, nudności
- zapach ropy jest efektem zapalenia migdałków, zapalenia gardła, zapalenia migdałków

Jak widać, po zebraniu własnych doświadczeń i informacji z Internetu, możemy stwierdzić, że problemy z przykrym zapachem z ust dotyczyć mogą każdego, ale nie każdy o tym wie. Warto zwracać na to uwagę, zwłaszcza, że można odtrącić sobie wielu ludzi. Najważniejsze, aby mając taki problem na początku zadbać o higienę jamy ustnej, a w przypadkach kiedy zapach pojawi się nagle (z dnia na dzień), należy iść do lekarza.

 zapach z ust rano, zapach z ust dziecka, zapach z ust przyczyny, zapach z ust amoniaku, zapach z ust refluks, przykry zapach z ust leczenie, przykry zapach z ust u dziecka, przykry zapach z ust po nocy, przykry zapach z ust rano, przykry zapach z ust tabletki, przykry zapach z ust przyczyny, halitoza, halitoza leki, halitoza objawy

5 komentarzy:

 1. Oj znamy te brzydkie zapachy z ust, oj znamy.

  Jak ja tęsknię do Gdańska - nie byłem tam już z 5 lat.

  Pozdrawiam,
  Gliwicki dentysta

  OdpowiedzUsuń
 2. Anonimowy21:15:00

  Bardzo wciągający artykuł...niby taki byle jaki temat, a tu proszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Temat dotyczy niestety dużej ilości Polaków :/

  OdpowiedzUsuń
 4. Anonimowy23:16:00

  Co może oznaczać zapach stajni z ust?

  OdpowiedzUsuń
 5. Wszyscy piszą o braku higieny lub stanach chorobowych jako przyczynie brzydkiego oddechu. Jednak nieładny zapach z ust jest pierwszym objawem braku równowagi kwasowo zasadowej organizmu, a w tym przypadku higiena niewiele pomaga. Równowagę trzeba przywrócić, w czym pomocny jest cynk. Dla tego stosuję Halitofast, który niweluje brzydki zapach i przywraca równowagę.

  OdpowiedzUsuń

Administrator nie odpowiada za treść komentarzy. Zapraszam do komentowania i niemarudzenia.