10 kwietnia 2011

Jak naprawić piękny uśmiech, czyli implanty stomatologiczne i ich możliwości


Implant według encyklopedii, to ciało obce wprowadzone do organizmu w celu odtworzenia naturalne funkcji jego estetyki (źr. wikipedia.org). Mamy wiele rodzajów implantów od implantu piersi, którego zadaniem jest modelowanie kształtu i rozmiaru kobiecych piersi, po bardziej nietypowe i rzadkie, takie jak na przykład sztuczna małżowina uszna. Jednak bardziej przyziemnym i często spotykanym implantem będzie po prostu sztuczny ząb. I na tym skoncentrujmy się właśnie teraz. Jeżeli chodzi o implanty dentystyczne, to wyróżniamy dwa najpopularniejsze rodzaje i będą to: 

Korona lub most protetyczny na implantach

To rozwiązanie stosowane w przypadku gdy pacjent chce odtworzyć od jednego do kilku zębów. Ważne jest wtedy, aby nowo umieszczane implanty miały punkty zaczepienia, czyli musimy uwzględnić przynajmniej dwa zdrowe zęby, które będą „brzegami mostu”. Oczywiście im mniej zębów do wykonania, tym cena będzie niższa. Liczy się też stan dziąseł i umiejscowienie. 

Implant pod protezę
Wykonuje się ją w przypadku gdy pacjent ma znaczny ubytek zębów lub nawet całkowity ich brak. Nowoczesne metody wykonywania pełnych protez stałych, umożliwiają zastosowanie zatrzasków lub specjalnych belek wzmacniających implanty. To świetne rozwiązanie, ponieważ można wszczepić dwa lub więcej implantów i na nich zaczepia się protezę, która nie ma możliwości wypadnięcia. Można ją wyjąć, ale w żaden sposób nie będziemy czuli się niekomfortowo. Protezy mogą być całkowite lub niecałkowite. 


Z czego wykonywane są implanty?

Najczęstszym tworzywem wykorzystywanym do wytwarzania implantów stomatologicznych, są materiały tzw. obojętne, czyli nie wchodzące w reakcję z tlenem. Dodatkowo muszą mieć one odpowiednią strukturę i twardość. Najlepsze wydają się do tego metale szlachetne, takie jak złoto (które jest antybakteryjne), srebro lub też stal nierdzewna. Natomiast najnowsze (stosowane głównie na przodzie szczęk) implanty, wykonywane są z różnych tworzyw sztucznych i ceramicznych, takich jak na przykład tlenek niklu. Coraz częściej stosowany jest także tytan. 

Ile trwa wykonanie zabiegu wszczepiania implantów ?

Jak można się domyślić, czas wykonania jest zależny gównie od ilości implantów, jednak jeśli będzie to jeden sztuczny ząb, to przeważnie trwa to nie dłużej niż godzinę. Oczywiście wcześniej trzeba uwzględnić przygotowania, czyli cały proces badań i zaplanowania zabiegu, wizyty u stomatologa. Dopiero kiedy nie ma przeciwwskazań można rozpocząć zabieg. Do tego należy doliczyć czas po wszczepieniu implantów czyli dodatkowe zabiegi korygujące, przykładową odbudowę kości czy inne tego typu. 

Polecam zobaczyć, jak wygląda zabieg polegający na wstawianiu implantów dentystycznych. Dla osób, które uczulone są na widok krwi lub po prostu nie mają ochoty na oglądanie tego typu filmów, odradzam.
implanty stomatologiczne, implanty gdańsk,  implanty cennik gdańsk, implanty dentystyczne gdańsk

Czy zabieg wszczepiania implantów jest bolesny?

Cały zabieg przeprowadza się przy użyciu znieczulenia miejscowego lub w poważnych przypadkach przy użyciu narkozy. Tak więc można powiedzieć, że sam zabieg jest bezbolesny. Najpierw jednak ważne jest aby wykonać badania, które wykażą czy jesteśmy uczuleni na leki znieczulające takie jak choćby Lidocain, Mezocain itp. W przypadku problemów z sercem lub innych chorób przewlekłych, także należy poinformować lekarza, który wykonuje zabieg. 

Co dalej?

Po wykonaniu implantu, pacjent może otrzymać zwolnienie lekarskie. Całość goi się od dwóch do nawet dziewięciu miesięcy. W tym czasie mogą występować obrzęki, siniaki w okolicach całej twarzy (w zależności od tego jak zareagują nerwy). Może zdarzyć się także, że implant się nie przyjmie, a wtedy najczęściej należy go usunąć i czekać na możliwość wszczepienia nowego. Bezpośrednio po zabiegu, musimy pamiętać o higienie, a także jedzeniu miękkich rzeczy, najlepiej w formie papki. 

Podsumowując zabiegi wszczepiania implantów

Ważne jest aby implanty zostały wykonane z materiałów biokompatybilnych, które nie zostaną odrzucone przez nasz organizm. Warto jest zaczerpnąć w tym celu porad specjalistów i dobrze się do tego przygotować. Warto pamiętać, ze każdy organizm reaguje inaczej, dlatego opinie internautów nie będą przydatne i nie możemy się nimi sugerować.

Kolejna ważna sprawa, to wykonanie wszystkich niezbędnych badań przed zabiegiem. Należy dowiedzieć się czy nie jesteśmy uczuleni na środki farmakologiczne wykorzystywane w przeprowadzanym zabiegu, jednak równie ważne będą podstawy, takie ja choćby ciśnienie krwi.

Ceny implantów, czyli ile kosztuje zabieg wszczepiania?

Cenniki zależą od konkretnych klinik i ich renomy. Sam zabieg wszczepiania implantów jest podobny, więc istnieje możliwość, że nawet w małym gabinecie uda nam się wykonać dużo taniej zabieg wszczepiania implantów a jednocześnie tak samo solidnie. Generalnie samo wszczepienie kosztuje w granicach 2,5 - 5 tyś złotych. Standardowy to około 3 tysięcy. Oczywiście musimy doliczyć koronę i dodatkowe rzeczy.

11 komentarzy:

  1. Anonimowy01:21:00

    witam. czy jesli mam 5 swoich zebow z przodu ugory ale w zlym stanie to moge na swoich spilowanych zebach umiescic taka proteze?

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam,
    Myślę, że jest to możliwe, jednak to dopiero może stwierdzić lekarz.

    OdpowiedzUsuń
  3. Rzeczywiście implanty dla wielu osób są jedynym sposobem na uzupełnienie brakujących zębów. Materiał z którego są wykonane sprawia, że są trwałe, a przede wszystkim wyglądają jak naturalne zęby. Z tego co zauważyłem, implanty są coraz bardziej popularne, pomimo wysokiej ceny jest to zabieg, który przyniesie nam ulgę na wiele lat.

    OdpowiedzUsuń
  4. Anonimowy22:36:00

    Co w przypadku, gdy zgryz jest nieprawidłowy, żeby nadają się do usunięcia niemal wszystkie, w większości to same korzenie a dodatkowo trójki rosły poza rzędem, wysunięte do przodu..

    OdpowiedzUsuń
  5. Fajny artykuł, a tu jest coś dla ludzi o mniejszym zasobie gotówki. "Wybór protezy zębowej" - kilka przydatnych informacji.

    OdpowiedzUsuń
  6. Anonimowy14:46:00

    Bardzo ciekawy wpis!Dużo ciekawych informacji!Zgadzam się że zabieg wszczepienia implantu to dosyć poważna sprawa i trzeba trafić do prawdziwego fachowca. Wg mnie jest nim doktor Kołosowski z Wrocławia. Wszczepiał mi dwa zęby i jestem bardzo zadowolona.Zabiegi przeprowadzone bardzo profesjonalnie;)

    OdpowiedzUsuń
  7. Jednak jak ktoś poleci bo był i korzystał z takich usług to człowiek pewniej idzie. Ja mam dobry namiar na implanty zębowe Lublin , tam pracują doskonali fachowcy. Zawsze doradzą najlepsze rozwiązanie.

    OdpowiedzUsuń
  8. są obecnie najpopularniejszą metoda uzupełniania braków zębów. Nic dziwnego, by nie dość, że są bardzo trwałe, to jeszcze najlepiej ze wszystkich uzupełnień imitują naturalne zęby.

    OdpowiedzUsuń
  9. Ja zawsze polecam najpierw leczenie kanałowe, po co od razu wyrywać zęby? http://dentysta-torun.com.pl/

    OdpowiedzUsuń

Administrator nie odpowiada za treść komentarzy. Zapraszam do komentowania i niemarudzenia.